APAF sa pripojilo k výzve kultúrnych centier za slušné Slovensko

KULTUROU ZA SLUSNE SLOVENSKO FB COVER

Vyhlásenie nezávislých kultúrnych centier, kultúrnych a vzdelávacích inštitúcií a občianskych kolektívov na Slovensku

Táto iniciatíva je spoločnou reakciou nezávislých kultúrnych centier, kultúrnych a vzdelávacích inštitúcií, občianskych kolektívov, komunít a jednotlivcov na vraždu novinára Jána Kuciaka († 27) a archeologičky Martiny Kušnírovej († 27).
Šok a bolesť, ktoré spôsobila absurdná a brutálna smrť dvoch mladých ľudí, sa menia na tmel, ktorý v týchto dňoch spája celé Slovensko. Ich mená si budeme opakovať a pripomínať už navždy. Budú symbolmi doby, ktorú charakterizuje prítomnosť zdiskreditovaných ľudí v najvyšších vládnych a exekutívnych funkciách.
Táto krajina bola počas poslednej dekády obeťou neviazaného oligarchického rozkrádania, korupcie a klientelizmu. Po vražde dvoch mladých nevinných ľudí však už nejde iba o peniaze a dôstojnosť, ale ide aj o životy občanov tejto krajiny. Vnímame to ako bezprecedentné ohrozenie demokracie a bezpečnosti slovenskej občianskej spoločnosti. Každá vražda človeka je neodpustiteľný zločin, no keď sa stane obeťou novinár, je to aj priamy útok na slobodu slova a prejavu v celej krajine.
Dlhodobo sme svedkami rozkladu základných pilierov demokratickej spoločnosti a straty dôvery v štátne inštitúcie, nezávislé súdnictvo a políciu. Nespočetné korupčné kauzy, ktoré dlhé roky ostávajú bez vyvodených dôsledkov, absencia základnej politickej kultúry, verbálne i fyzické útoky štátnej moci na vlastných občanov sú všetko vážnymi traumami slovenskej spoločnosti. Stačilo!
Vyjadrujeme hlbokú úprimnú sústrasť rodičom, príbuzným, kolegom a priateľom zavraždenej Martiny Kušnírovej a Jána Kuciaka. Zároveň si dovoľujeme sformulovať dlhodobé príčiny súčasného stavu:

1. Nedostatočné konanie štátnych orgánov aj v situáciách, keď sa na ne obrátia občania s dôvodnými obavami o svoju bezpečnosť.
2. Selektívny prístup pri odhaľovaní organizovaného zločinu pôsobiaceho na celom Slovensku.
3. Obchodné a osobné styky najvyšších štátnych predstaviteľov s ľuďmi podozrivými z páchania ekonomickej a inej trestnej činnosti či spájanými s organizovaným zločinom.
4. Umožnenie vzniku klanových štruktúr v slovenskom súdnictve, absencia nezávislých vyšetrovacích orgánov, keď podozriví z trestnej činnosti sú vyšetrovaní de facto „samými sebou“, marenie vyšetrovaní poctivých policajtov a prokurátorov.
5. Arogancia vládnych predstaviteľov, ktorí svojou rétorikou, ignorovaním základných princípov morálky a svojimi väzbami na pochybné osoby vysielajú signál beztrestnosti, keď pravidlá neplatia rovnako pre všetkých.
6. Dlhodobá pasivita, slabá občianska angažovanosť a nedostatočná solidarita s rôznymi znevýhodnenými skupinami aj v našich vlastných radoch. Nedôvera vo svoje schopnosti vykonať zmenu stavu vecí.

Toto vyhlásenie je podpísané nasledujúcimi nezávislými kultúrnymi centrami, kultúrnymi a vzdelávacími inštitúciami, občianskymi kolektívmi, komunitami a jednotlivcami. Považujeme ho za vyjadrenie nestraníckeho občianskeho postoja k súčasnej situácii na Slovensku.

Zoznam signatárov a možnosť pripojiť sa nájdete na www.novacvernovka.eu/vyhlasenie