Šiesty ročník podujatia CEE Animation Masterclass

Šiesty ročník CEE Animation Masterclass s aktuálnym podtitulom Ako naštartovať profesionálnu kariéru v animovanom filme sa uskutoční 15. a 16. marca 2023 v priestoroch Filmovej a televíznej fakulty Vysokej školy múzických umení v Bratislave. Vstup na vzdelávacie podujatie pre filmových profesionálov a študentov pôsobiacich v animácii je zdarma. Prvý deň sa uskutoční v českom a slovenskom jazyku a druhý deň v anglickom jazyku. Viac o programe a prednášajúcich sa dozviete nižšie.

Ako pripraviť krátky profesionálny film?
V stredu, 15. marca predstavia skúsení filmoví producenti Juraj Krasnohorský (SK) a Martin Vandas (ČR) prípadové štúdie vybraných animovaných projektov, na ktorých spolupracovali s mladými začínajúcimi filmármi či študentmi. Dozviete sa ako tieto spolupráce vznikli, prebiehali, aký mali dopad na nasmerovanie profesionálnej kariéry jednotlivých tvorcov a aké sú dôležité predpoklady kvalitného filmového diela. Súčasťou prednášky budú projekcie spomínaných filmov.

Ako byť kreatívny na projekte inom ako je ten vlastný?
Vo štvrtok, 16. marca sa do centra pozornosti dostane celovečerný animovaný film THE SIREN, na ktorom sa prostredníctvom slovenskej spoločnosti Artichoke a animačného štúdia Blue Faces realizovala veľká časť animácie 3D postáv technológiou Motion Capture. Ide vôbec o prvý projekt takýchto rozmerov realizovaný danou technológiou na Slovensku. V rámci Masterclassu priblíži ideový koncept diela režisérka Sepideh Farsi. Technológiu Motion Capture a jej konkrétne využitie v procese animácie filmu predstaví supervízor animácie Tomáš Danay (Blue Faces). Masterclass bude moderovať Juraj Krasnohorský (Artichoke).

PROGRAM

STREDA – 15. MAREC – KINO BARCO

10.00 – 11.30 I. blok prednášky (Martin Vandas)
11.30 – 11.45 Prestávka
11.45 – 12.15 Diskusia
12.15 – 13.30 Obedná prestávka
13.30 – 15.00 II. blok prednášky (Juraj Krasnohorský)
15.00 – 15.30 Diskusia

ŠTVRTOK – 16. MAREC – KINO KLAP
15.30 – 17.30 Masterclass k filmu THE SIREN – Using new possibilities in animation to tell a compelling anti-war story (Sepideh Farsi, Tomáš Danay, Juraj Krasnohorský)
*bude prebiehať v anglickom jazyku

PREDNÁŠAJÚCI

Sepideh Farsi

Narodila sa v Teheráne a neskôr sa presťahovala do Paríža, kde študovala matematiku, no čoskoro sa začala venovať filmovej tvorbe. Po nakrútení niekoľkých krátkych filmov režírovala v roku 2001 dokumentárny film Homi D. Sethna, Filmmaker, ktorý získal niekoľko ocenení. Jej dokumenty Harat a Teheran Without Permission mali premiéru v Locarne, jej prvé dva hrané filmy Dreams of Dust a The Gaze uviedol Medzinárodný filmový festival v Rotterdame. The House Under the Water získal cenu NETPAC; jej dokument 7 voiles získal Grand Prix vo francúzskej súťaži na Medzinárodnom filmovom festivale v Marseille. Jej najnovší film The Sirene mal svetovú premiéru na tohtoročnom Berlinale.

Tomáš Danay

Vyštudoval animáciu na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU. Po skončení štúdia začal pôsobiť v štúdiu Blue Faces, v ktorom je momentálne hlavným animátorom. Pracovne sa podieľal na mnohých zahraničných filmoch (napríklad Zelený sršeň, Xibalba, Asura) a hrách (NBA 2k16, Shadows: Awakening), ale aj reklamách (Orange, Billa, Chase, Voya, TJMaxx) či hudobných klipoch (Lil Dicky – Pillow Talking). Okrem toho učí počítačovú animáciu na VŠMU a od roku 2019 je programovým riaditeľom medzinárodného festivalu animovaných filmov pre deti a mládež Festival BAB (Bienále animácie Bratislava).

Juraj Krasnohorský

V roku 2010 založil spolu s Henrietou Cvangovou spoločnosť Artichoke, ktorá produkuje hrané, dokumentárne a animované filmy. Ich najčerstvejší prírastok, celovečerný animovaný film pre dospelých, Umelohmotné nebo len nedávno vo svetovej premiére uviedol festival Berlinale v súťažnej sekcii Encounters. Tento rok čaká premiéra aj dva krátke animované filmy, ktoré vznikli v (ko)produkcii – Záhrada srdca Olivera Hegyiho a Electra. A Poem v réžii nominantky na Oscara Darie Kashcheevy. Juraj Krasnohorský je absolventom EAVE a vedúcim štúdia na vzdelávacom programe CEE Animation Workshop.

Martin Vandas

Absolvent FAMU – odbor Filmová produkcia a FF UK – Filmová veda, člen Európskej filmovej akadémie, zakladajúci člen Asociácie animovaného filmu ASAF, expert českého Státního fondu kinematografie a slovenského Audiovizuálneho fondu, externý pedagóg Katedry animovanej tvorby FAMU. Martin Vandas je producentom hraných a animovaných filmov, niekoľkých dokumentov a televíznych magazínov (MAUR film). Do portfólia spoločnosti patria okrem iných celovečerné animované filmy Fany a pes a Přes hranici, ako aj krátke animované filmy Zuza v záhradách, Máma má vždycky pravdu, Paolo´s Happiness, Dcera a mnoho ďalších.
Podujatie organizuje Asociácia producentov animovaného filmu (APAF).

Spoluorganizátormi sú CEE Animation, Visegrad Film Forum a Filmová a televízna fakulta VŠMU prostredníctvom projektu KEGA 003VŠMU-4/2021 „NA ZAČIATKU CESTY“.

Podujatie podporil Audiovizuálny fond a MEDIA Kreatívna Európa prostredníctvom podpory aktivít CEE Animation.

Leave a Reply